Naśladowanie (odzwierciedlanie) mowy ciała – jak i po co stosować?

Odtworzenie w swoim ciele tego, co się dzieje się z ciałem drugiej osoby może dostarczyć wielu cennych informacji. Nie rób tego tak, jak się robi triki. Nie oczekuj, że samo naśladowanie zmusi drugą osobę do tego cię lubić.

Zanim zaczniesz naśladować upewnij się, że:

Masz kontakt z samym sobą, nie zatracasz się w tej rozmowie, nie zależy ci za wszelką cenę by wypaść jak najlepiej.

– Jesteś autentycznie ciekawy drugiej osoby – jej przeżyć i jej świata.

– Chociaż przez chwilę spróbowałeś patrzeć na świat z jej perspektywy.

Gdy spełnisz te warunki naśladowanie może przestać być mechanicznym trikiem, i stać się narzędziem ułatwiającym nawiązanie głębokiego kontaktu.

Odtworzenie swoim ciałem tego co robi druga osoba, może ci pomóc wejść w jej skórę. Robiąc to cały czas sprawdzaj co czujesz.

Na przykład podczas rozmowy ze mną, moja rozmówczyni w specyficzny sposób zaciska dłonie. Domyślam się, że ten gest może wynikać z jakiegoś napięcia, nie wiem jednak o co konkretnie chodzi. Mogę spróbować dowiedzieć się. Wykonuję ten sam gest (dokładając wszystkie pozostałe elementy) i staram się wyczuć co się ze mną dzieje. Jak ja się czuję robiąc to samo co ona?

Ta sama lista, która służyła nam do oceny stopnia synchronizacji może służyć jako podpowiedź tego co możesz zechcieć spróbować wypróbować na sobie.

Wybierz jakiś element zachowania, zgraj z nim swoje zachowanie. Postaraj się najpełniej zrozumieć swoje odczucia. Co się w tobie pojawia, gdy np. zgrywasz swój oddech z zachowanie, drugiej osoby? Jakie emocje czy odczucia się pojawiają?

Jakie elementy mowy ciała można naśladować?

Tempo. Zgraj tempo swoich ruchów z tempem drugiej osoby. Np. jeżeli ona jest pobudzona i mówi szybko, również zacznij szybko się ruszać. Nie musisz od razu wykonywać dokładnie takich samych ruchów. Nie jest koniecznie np. kopiowanie zamaszystych ruchów całą ręką. Mogą to być mikro – ruchy, np., delikatne poruszania dłoni. Powinny być jednak wykonywane w tym samy tempie. Tempo możesz odtworzyć w zupełnie inny sposób. Np. rytm kroków drugiej osoby, ruchem głowy.

Oddech. Zgraj tempo swojego oddechu z oddechem drugiej osoby. Spróbuj oddychać w ten sam sposób, co ona – brzuchem, górną częścią klatki piersiowej czy przeponą.

Spojrzenia. W którą stronę twój rozmówca patrzy? Jak długo patrzy? Czy unika wzroku? Jak często mruga? Spróbuj się z tym zgrać.

Głos. Ustaw głos w taki sam sposób jak rozmówca.

Napięcie mięśni. Spróbuj przyjąć taki sam poziom natężenia mięśni, jakie prezentuje druga osoba. Zwróć uwagę na kręgosłup (wyprostowany lub zgarbiony), barki (spięte lub rozluźnione), pochylenie głowy (do góry lub w dół).

Środek ciężkości ciała. Nie musisz przyjmować dokładnie takiej samej pozycji jak druga osoba. Znajdź postawę, w które ciężar ciała jest rozłożony w podobny sposób. Zwróć uwagę na pochylenie ciała, zarówno w płaszczyźnie przód – tył, jak i do boku.

Ręce i nogi. Wykonaj Czy jego ręce są sztywne czy rozluźnione w nadgarstkach? Czy palce są połączone? Jak ułożone są nogi?

O czym pamiętać naśladując mowę ciała (zachowania niewerbalne) drugiej osoby

Gdy naśladujesz zachowania drugiej osoby, pamiętaj o kilku rzeczach:

Nie rób tego cały czas. Pozwól swojemu ciału by samo przejęło naśladowanie. Nie dajesz mu na to szans, gdy twój świadomy mózg cały czas zmusza ciała do wykonywania poleceń. Potraktuj naśladowanie jako rodzaj próbki. Nie traktuj go jako surogatu kontaktu.

Nie staraj się naśladować wszystkiego. Wybieraj nie więcej niż 70% zachowań.

Nie staraj się naśladować dokładnie jak zwierciadło. Ważny jest sam rytm i kierunek ruchów. Np. rytm głowy możesz oddać ruchem ręki, itp.

Pamiętaj, że twoją intencją jest nawiązanie głębszego kontaktu, a nie zrobienie kilku trików.

One comment

  1. Ale czy nasladowanie nie moze przyjac negattwnych akutkow takich jak… Zrozumienie przez osobe druga ,ze staramy sie ja nasladowac. Gdybym ja zauwazyl ,ze ktos mnie nasladuje w ruchach i gestykulacjach ,pomyslalbym ,ze cos jest z ta osoba nie tak…

Leave a Reply