Elementarz komunikacji niewerbalnej: kontakt wzrokowy i spojrzenia

Kontakt wzrokowy jest podstawowym warunkiem rozmowy. Gdy czujesz, że źle ci się z kimś rozmawia najczęściej odbija się to na kontakcie wzrokowym. Najłatwiej byłoby powiedzieć, że wystarczy zadbać o dobry kontakt wzrokowy, aby wszystko wróciło do normy. Nie, to nie słabości kontaktu wzrokowego są przyczyną problemów. Kłopoty z kontaktem wzrokowym są najczęściej efektem złego podejścia do rozmowy i osoby z którą rozmawiasz.

Dobry kontakt wzrokowy nie polega na wpatrywaniu się w drugą osobę. Gdy ktoś wpatruje się w drugą osobę bez przerwy, dłużej niż przez kilka sekund może to oznaczać agresję lub upór (w zależności od pozostałych zachowań). Dobry kontakt wzrokowy z druga osobą przeplata się z przerwami. Ludzie nawiązują kontakt, po czym (średnio po 3 sek.) przenoszą wzrok gdzie indziej.

Unikanie spojrzeń

Unikanie kontaktu wzrokowego wiąże się z poczuciem skrępowania, wstydu, zażenowaniem czy negatywnym nastawieniem. Do unikania spojrzeń często dochodzi gdy jesteśmy zbyt blisko drugiej osoby (np. w windzie). Czujemy się wtedy przytłoczeniu bliskością drugiej osoby i staramy się sztucznie zwiększyć dystans unikając spojrzeń. Łatwo sprawdzić czy to odległość jest przyczyną spadku ilości spojrzeń. Gdy się oddalisz od kogoś, ilość częstość nawiązywania kontaktu wzrokowego wzrasta.

Ruchy gałek ocznych

Szczególnym rodzajem zachowania niewerbalnego, związanego  z oczyma są ruchy gałek ocznych. Ogólnie, pojawiają się wtedy gdy ktoś przetwarza informacje, przypomina coś sobie i zastanawia się odpowiedzią.

Zwróć uwagę, na kierunek w jakim patrzy rozmówca. Patrzenie w dół oraz może oznaczać poczucie zawodu, winy, wstydu czy też uległości. Może pojawić się tuż po wygłoszeniu nieprawdziwego zapewnienia, jako objaw kłamstwa. Podobne znacznie ma zwieszona głowa – poczucie przegranej, rezygnacji czy klęski.

Jednak patrzenie od dołu przy pochylonej głowie (patrzenie bykiem) oznacza dezaprobatę, a nawet agresję i wrogość.

Z kolei patrzenie z głową odchyloną do tyłu (zadzieranie nosa) – możne znaczyć poczucie wyższości, dystans, itp.

Jeszcze jedno zachowanie, to przechylenie głowy na bok. Często wiąże się ono z zainteresowaniem. Gdy rozmówce coś zainteresuje, przechyla głowę na bok. To gest, który występuje nawet u zwierząt .

Częstość mrugania

Ważna może być także częstość mrugania. Szybkie mruganie powiekami wiąże się z dużym napięciem, stresem lub negatywnymi emocjami (np. złością).

Zamknięcie oczu na dłużej niż sekundę możne oznaczać, potrzebę wewnętrznej koncentracji, ale także znudzenie rozmową. Gdy jest połączone z odchyleniem głowy do tyłu oznacza poczucie wyższości wobec rozmówcy.

Szeroko otwarte powieki mogą się wiązać ze zdziwieniem, zaskoczeniem, agresją lub złością. Z kolei przymknięte (zwężone) łączą się z nieufnością, agresją czy złymi zamiarami.

6 komentarzy

 1. Czy na pewno szeroko otwarte powieki mogą oznaczać to samo co przymrużone? 🙂
  (agresja jest podana w obu wypadkach)

  • Jak ktoś otworzy oczy i wpatruje się na ciebie długo to to jest agresja.
   A gdy przymruża stara się nadać im wrogiego/strasznego wyglądu

  • Zauważ, ze kiedy ludzie krzyczą na kogoś to mają szeroko otwarte oczy. Gdy czują nienawiść mają przymrużone oczy.

 2. @Joker – to chyba zależy od motywu agresji albo od indywidualnych cech osoby, czyż nie? Tak więc agresja może występować w obu przypadkach.

 3. „Czy na pewno szeroko otwarte powieki mogą oznaczać to samo co przymrużone?
  (agresja jest podana w obu wypadkach)”

  Przy szeroko otwartych oczach jeśli występuje agresja to pojawiają się krwinki czerwone wynikające z działania nerwów ludzkich. Natomiast przy przymrużonych oczach objawia się przejaw szyderczej osoby. Chodzi tutaj o to,
  że w przypadku gdy przymrużasz oczy wiąże się to ze złymi zamiarami do 2 osoby, planów oraz kombinacji.
  W przypadku jakiejś osoby pojawiają się w głowie myśli typu:
  „Ja mu pokażę … „

Leave a Reply