Czego można się dowiedzieć z ruchów gałek ocznych?


Ruchy gałek

Gdy zadasz komuś pytanie, na którym musi się zastanowić, jego źrenice na krótką chwilę przeniosą się w bok. To sygnał, że ta osoba przetwarza informacje. Jest to coś w rodzaju przeniesienia uwagi z zewnątrz na własne wnętrze. Gdy uważnie przyjrzysz się temu chwilowemu odwróceniu wzroku, zauważysz, że gałki oczne poruszają się w różnych kierunkach. Rozmówca może patrzeć w lewo, w prawo, w górę lub w dół.

Teoria NLP

W wielu książkach i na wielu szkoleniach można spotkać teorie dotyczące neurologicznego uwarunkowania kierunków spojrzeń. Zgodnie z nimi, to w która storę dana osoba parzy zależy od tego, do jakich zasobów swojego umysłu sięga. Śledząc ruch gałek możemy odgadnąć, czy ktoś akurat przypomina sobie jakiś obraz, czy wsłuchuje się w jakiś dźwięk, czy też w coś się wczuwa. Teoria jest atrakcyjna, niestety nie ma żadnych badań naukowych, które by ją w pełni potwierdzały. To jednak nie oznacza, że w całości jest to błędny pomysł.

[ad#Google Adsense-1]

W niektórych badaniach znaleziono częściowe powiedzenie związków ruchów gałek ocznych z procesami poznawczymi. Zachęcam cię do samodzielnego sprawdzenia tej koncepcji.

Zadaj komuś kilka pytań i zwróć uwagę w którą patrzy stronę. Nawet, jeżeli nie uda ci się otrzymać takich samych wyników jak w tabeli poniżej, śledzenie ruchu gałek, jest dobrym ćwiczeniem uwrażliwiającym na komunikację niewerbalną.

Obrazy skonstruowane 

Jak by wyglądał twój pokój, z niebieską tapetą w różowe kwiatki?

Wyobraź sobie czerwony trójkąt, na niebieskim tle.

Obrazy przypominane 

Jaki kolor mały ściany twojego pokoju, w którym mieszkałeś jako dziecko?

Jaki kolor mają drzwi do twojego domu?

Dźwięki skonstruowane 

Jak twój głos brzmiałby pod wodą?

Jaki dźwięk wydałby fortepian zrzucony z czwartego piętra?

Dźwięki przypominane 

Jak brzmi głos twoje matki?

Czy możesz przypomnieć sobie głos skowronka?

Odczucia cielesne 

Co czujesz, gdy wkładasz gołą stopę do morza?

Jak smakują lody truskawkowe?

Dialog wewnętrzny (mówienie do siebie) 

Wyrecytuj po cichu jakiś wierszyk, który pamiętasz

14 komentarzy

 1. Świetny blog. prowadź, go dalej. Chetnie będę tu zaglądac 😉

 2. Bardzo fajny blog, zainteresował mnie tą tematyką. Czekam na więcej 🙂 I dodaje do czytnika RSS

 3. Ciekawa strona, fajne artykuły. Mimo że konkurencyjne do mojego bloga:)

 4. […] Jeszcze będąc studentką uczestniczyłam w zajęciach dotyczących manipulacji w pracy. Zajęcia były o tyle ciekawe, że uwypukliły coś, o czym wiedziałam, jednak nie zawsze zdawałam sobie z tego sprawę. Do tego należał ot właśnie taki ruch gałek ocznych. Nie każdy wie – więc postanowiłam popytać wujka Google co o tym wszystkim sądzi i wygrzebałam ciekawy artykuł na stronie http://www.mowaciala.pl dotyczący dokładnie w.w. tematu. […]

 5. Cześć, podoba mi się tematyka strony i sama zawartość. Fajnie piszesz i widać, że wiesz o czym mówisz. Ale… Zastanów się nad wstawianiem mniejszych zdjęć, takie duże jakoś mi psują kompozycję.

  pozdrawiam
  Darek
  http://www.progresspage.pl – psychologia, komunikacja i rozwój osobisty. Materiały do czytania i słuchania

 6. Twój blog jest rewelacyjny! Wygląda jak profesjonalna strona. Znalazłam go wczoraj i od razu wzięłam się za czytanie, niestety musiałam je przerwać a jedynym powodem było to, że była godzina 00:20 😉 Gdyby nie zmęczenie mogłabym czytać Twoje artykuły w nieskończoność! Dzisiaj dokończyłam czytanie i jestem bardzo zadowolona z wiadomości jakich się dowiedziałam. Tego szukałam 🙂 Szkoda tylko, że Twoich artykułów nie jest choć o drobinę więcej, bo są naprawdę ciekawe. Mam nadzieję, że coś jeszcze dopiszesz. Będę tu zerkać od czasu do czasu. Pozdrawiam

 7. Hmm.. zgadzam się z komentarzem Darka. Ale ogólnie jest naprawde ciekawa stronka ;))))

 8. ciekawy wątek, czy może posiadasz wiedzę, jak ma się ruch gałek gdy ktoś oszukuje/kłamie.

 9. Dziękuję za dużą czcionkę!

 10. Jak dla mnie super

 11. Sporo czytałem na temat ruchu gałek ocznych, sprawdzałem też tą teorię w praktyce – i szczerze powiedziawszy, efektywne i realne jest rozpoznawanie tylko dwóch kierunków – w prawo i w lewo. Oznaczają (jak wspomniałeś) odwoływanie się do odpowiednich półkul i, co za tym idzie, przypominanie lub też kreacje, koloryzowanie.
  Wszystkie inne kierunki ruchu oczu:
  1) ciężko zaobserwować i zanalizować podczas zwykłej rozmowy
  2) prawdziwość komunikatów które miałyby nieść, nie została potwierdzona innymi badaniami
  3) okazuje się, że tak „szczegółowe” ruchy oczu mogą różnić się w zależności od kultury, osoby a nawet płci!

  pozdrawiam

  Mateusz

 12. świetny blog 😉 trafiłam na niego przypadkiem i nareszcie znalazłam to czego od dawna szukałam. ciekawie napisane artykuły, które się przyjemnie czyta 😉 będę śledziała Twój blog na bierząco 😉

 13. Witaj,

  przykro mi, ale ta technika nie jest wiarygodna. Wiem jak wiele autorytetów z dziedziny NLP z tego korzysta jednak badania naukowe to badania naukowe, a te pokazują, że jest to mit. Dużo lepszym pomysłem jest nauka ekspresji mimicznych twarzy. Badania na ten temat przeprowadzał dr. Ekman oraz wiele innych osób (np. Vrij). Myślę, że nie warto się wzorować na mitach, nauka przede wszystkim. Polecam się na facebooku lub na stronie w stopce. 🙂 Również zajmuję się badaniem ekspresji mimicznych twarzy i emocji, zawsze mogę pomóc w pozyskiwaniu wiedzy. 🙂

  PEK.org.pl Perswazja Emocje Kłamstwa

 14. Mam konkretne pytanie. Co oznacza w takim razie mrużenie oczu i patrzenie wprost w sytuacji, w której się nad czymś zastanawiasz?

Leave a Reply