Mowa ciała zamkniętej postawy ciała – pozycja siedząca

Mowa ciała - otwarta i zamknięta postawa

Czy twój rozmówca stworzył barierę?

Była już mowa o otwartej i zamkniętej postawie ciała. To jedna z najłatwiejszych informacji, na które powinieneś zwrócić uwagę, gdy chcesz zrozumieć co znaczy mowa ciała drugiej osoby: czy tworzy ona pomiędzy tobą a sobą jakieś bariery? Czy krzyżuje ręce lub nogi albo zasłania się czymś (np. trzymaną przed sobą kartką)? Jeżeli tak, może to oznaczać, że czuje się niepewnie lub ma negatywne nastawienie.

Tego typu bariery nie muszą być efektem jakichś zakorzenionych postaw, może to być po prostu efekt zbyt małej ilości przestrzeni. Spróbuj np. troszeczkę się cofnąć i zobacz czy mowa ciała się zmienia. Być może bariera zniknie  – takie bariery są często efektem zbyt bliskiego dystansu. Zwróć uwagę jak wygląda mowa ciała innych ludzi, gdy jedziesz windą lub zatłoczonym tramwajem. Ponieważ ludzie są tak zbyt nienaturalnie blisko siebie, zazwyczaj tworzą różnego typu bariery oraz unikają spojrzeń innych. To pozwala im poczuć się lepiej. Możesz także spróbować otworzyć pozycję ciała drugiej osoby.

Samo założenie nogi na nogę niewiele znaczy, chyba, że towarzyszą mu inne komunikaty mowy ciała

Oczywiście z barierami mamy do czynienia nie tylko podczas stania, ale także podczas siedzenia, np. zakładając nogę na nogę. Tutaj jednak trzeb być nieco ostrożniejszym w interpretacji.

Siedzenie z założonymi nogami, szczególnie w przypadku kobiet, to standardowa niewiele znacząca postawa.

Jeżeli jednak ktoś, nie tylko ma założone nogi, ale do tego jeszcze ręce i ma ciało odchylone do tyłu, możesz przypuszczać, że ma negatywne i obronne nastawienie.

Mimo, że noga założona na nogę niewiele znaczy, mowa ciała odchylonego do tyłu oraz bariera z rąk sugeruje obawy lub wrogość.
Mimo, że noga założona na nogę niewiele znaczy, odchylenie ciała do tyłu oraz bariera z rąk sugeruje obawy lub wrogość.

Zaproszenie

Pewne znacznie może mieć także to, w którą stronę założone są nogi. Powiedzmy, siedzisz po prawej stronie sofy, tak, że gdy ktoś się do ciebie przysiąść, będziesz go mieć po lewej stornie. Gdy ta osoba założy nogę na nogę, może to zrobić tak, że skieruje w twoją stronę wewnętrzną stronę uda (lewa noga na prawą) lub zewnętrzną (prawa na lewą). W tym drugim przypadku możemy mówić o barierze. Ta osoba odgradza się od ciebie. W pierwszym przypadku jest to raczej zachęta do nawiązania kontaktu.

Mowa ciała: wskazywanie kolanem – sygnał zalotów

Z jeszcze wyraźniejszym zaproszeniem będziesz miał do czynienia wtedy, gdy ktoś podwinie prawą nogę i na niej usiądzie, tak by kolano wskazywało w twoją stronę. Ta postawa wskazującego kolana jest jednym z gestów zalotów, jakie wysyłają kobiety.

Cały zestaw sygnałów zalotów – przechylona głowa, otwarte ręce, a przede wszystkim wskazywanie kolanem
Cały zestaw sygnałów zalotów – przechylona głowa, otwarte ręce, a przede wszystkim wskazywanie kolanem

Mowa ciała: amerykańska czwórka

W przypadku tej ostatniej postawy nogi tworzą coś w rodzaju cyfry „4” (lub jej lustrzanego odbicia). Takiej postawy nie należy jednak mylić z tzw. „amerykańską czwórką”, w której okolice kostki leżą na kolanie drugiej nogi. Taka postawa, popularna w Stanach, przyjmowana jest często przez pewnych siebie, nastawionych na współzawodnictwo i spór ludzi.

Sygnały władzy, dominacji i współzawodnictwa – amerykańska czwórka (nogi), wygodnie oparte ręce, wysoko uniesiona głowa
Sygnały władzy, dominacji i współzawodnictwa – amerykańska czwórka (nogi), wygodnie oparte ręce, wysoko uniesiona głowa

Mowa ciała: Nogi skrzyżowane w kostkach

Pewną formą bariery tworzonej za pomocą nóg jest skrzyżowanie ich tylko w kostkach. Niektórzy twierdzą, że jest to odpowiednik zagryzania warg, czyli objaw próby kontroli swoich emocji. Tak daleko bym nie szedł w wyciąganiu wniosków. Wiele zależy od tego, co dzieje się w pozostałych częściach ciała. Jednak zazwyczaj, ktoś kto trzyma nogi skrzyżowane w kostkach, nie czuje się zupełnie swobodnie. Gdy ktoś np. siedzi tak w drogiej restauracji, można sądzić, że czuje się trochę skrępowany i skupia się na tym, jak powinien się teraz zachować. Mowa ciała sygnalizuje, że nie do końca czuje się swobodnie.

4 komentarze

 1. Proponuję wszystkim przeczytanie książki „Mowa ciała” Allana i Barbary Pease.
  Domyślam się, że autor bloga jest po tej lekturze, która sama w sobie jest prosta i przyjemna, i próbuję wiedzę tam zawartą, podawać w małych ampułkach.
  Warto przeczytać całą książkę. Polecam.

  ps
  Dla ludzie lubiących seriale TV związane z taką tematyką polecam „Lie to me” z Tim’em Roth’em, wcialającym się w postać genialnego doktora specjalisty i nowatora w dziedzinie bezhawioryzmu(teoria mikroekspresji)-poznać wzorowana na rzeczywistej postaci Paulu Ekmanie.
  I drugi, luźniej związany z tematem „Mentalista” .

 2. Ja nie potrafię założyć lewej nogi na prawą. Uprawiam narciarstwo i po pierwsze, w związku z dobrze zbudowanymi udami, źle mi się siedzi z założonymi nogami. Natomiast, kiedy siedzę w domu nawet sam,to zazwyczaj mam skrzyżowane nogi w kostkach, bo tak jest mi najwygodniej. Każda inna pozycja na dłuższą metę powoduje bóle kolan. Warto wiedzieć o uwarunkowaniach fizjologicznych u osób aktywnych fizycznie i pamiętać, że mowa ciała w pewnym zakresie, dotyczy tylko odsetka populacji.

 3. brakuje mi mowy zajmowanej pozycji podczas siedzenia, np co oznacza siedzenie na krawedzi siedzenia z opartymi lokciami o uda w pozycji schylonej/obserwowane/niejednokrotnie glowa skierowana w kier podlogi, lub tylko na krawedzi rece oparte dlonmi o siedzenie ,nastepnie siedzenie w pozycji wyprostowanej lekko pochylona do przodu, ale nie oparta, nastepnie pozycja siedzaca oparta plecami o oparcie rece ze splecionymi palcami dloni moze ktos zna interpretacje psychologiczna

  • 1) siedzenie na krawedzi siedzenia w pozycji pochylonej do przodu oznacza gotowość zakończenia rozmowy – ” do biegu gotowi start”
   2) siedzenie na krawedzi siedzenia rece oparte dlonmi o siedzenie (tak się siedzi na poczekalni lub na fotelu u dentysty) – „najchętniej bym stąd uciekł, czuję się bardzo niekomfortowo”
   3) nie wiem – ale wydaje mi się, że pozycja odchylona do tył to postawa dominacji, osoby siedzące na krześle z odchylonym oparciem podwyższają swój status, natomiast ręcę splecione ręce – świadczą o frustracji o raz o tym, że ktoś ukrywa niepokój lub negatywne nastawienie

Leave a Reply