Postawa ciała: tonus (napięcie)

Sztywne, napięte ciało może być oznaką gotowości do działania, częściej jednak jest oznaką braku pewności siebie. Gdy zobaczysz grupę, w której jedna osoba jest przełożonym, właśnie ona będzie siedziała (lub stała) w najbardziej zrelaksowanej pozycji. Rozluźnienie wiąże się często z niesymetrycznym rozłożeniem rąk (np. jedna noga podpiera brodę, druga swobodnie leży na oparciu) i nóg. Pozostałe osoby będą sztywno siedzieć lub wyprężone stać.

Poziom napięcia ciała modyfikuje znacznie pozostałych elementów postawy. Czymś innym są ręce założone na piersiach, połączone z rozluźnieniem a czymś innym w połączeniu z napięciem.

Od ogólnego napięcia zależy też wyciągniecie ciała w pionie. Garbimy się, gdy jesteśmy znudzeni, zmęczeni czy przerażeni. Gdy nas coś zainteresuje, gdy poczujemy się pewnie i bezpiecznie, prostujemy się. Jednak zbyt mocne wyprostowanie kręgosłupa, połączone ze sztywnością i uniesionymi ramionami, może być efektem stresu, przerażenia czy obaw.

O tym, które części ciała są napięte, a które rozluźnione świadczą także różnego rodzaju podpórki. Gdy jesteśmy znudzeniu i senni, zaczyna nam ciążyć głowa. Opieramy ją wtedy na dłoni. Znacznie ma nie tyle samo jej podparcie, ile ciężkość głowy. Nie zawsze to podtrzymywanie jest takie wyraźne, czasem może być to subtelne podpieranie brody pacami.

Nie należy jednak mylić podparcia głowy, z gestem, w którym to ręka opiera się o głowę. Gdy o policzek oparta jest pięść z palcem wskazującym uniesionym do góry, taka postawa oznacza zainteresowanie.

2 komentarze

  1. […] Przeskocz do treści Strona głównaAboutLinki ← Jak poznać po mowie ciała, że ktoś się boi lub nie czuje bezpiecznie? Postawa ciała: tonus (napięcie) → […]

  2. „(np. jedna noga podpiera brodę, druga swobodnie leży na oparciu)”
    Dziś właśnie uczestniczyłam w naradzie z moim szefem… Siedział rozluźniony, to fakt, ale nie wiecie, ile bym dała, by zobaczyć, jak jeszcze nogą podpiera brodę 🙂

Leave a Reply